Cine-ţi va mai plăti taxele şi impozitele în Sinaia dacă pui toţi agenţii economici „pe burtă“ cu manifestările tale?

Acest sfârşit de săptămână a fost unul groaznic pentru mulţi dintre sinăieni! O mare parte din oraş a fost blocată, respectiv cartierul Furnica şi aproximativ jumătate din centru. Motivul: încă un raliu cu care ne-au fericit aceşti copii mari, care n-au avut maşinute de jucărie când erau mici… O întrebare simplă: cât sau ce anume are de câştigat oraşul nostru după organizarea acestui raliu? Teoretic totul sună frumos. Însă nu putem vorbi nici măcar de o creştere a numărului de turişti care să-şi cheltuie banii în Sinaia cu acest prilej. Dimpotrivă, cei care au avut ghinionul să vină la noi pentru relaxare în weekendul trecut au fost aduşi în pragul disperării. Din informaţiile noastre mulţi dintre oaspeţii unor importante hoteluri din Sinaia s-au plâns din cauza acestei nebunii generale cauzată de raliu. Cel mai tare au avut de suferit, fără îndoială, agenţii economici. Însă puterii locale nici de data aceasta nu i-a păsat, chiar dacă suntem afectaţi puternic de criza economică! În aceste condiţii e culmea să blochezi tocmai cartierul Furnica şi centrul. Acestea sunt singurele zone care au mai rămas cât de cât în atenţia turiştilor. Şi acolo fiinţează destui agenţi economici care şi-au văzut grav afectată activitatea. Turiştii, la rândul lor, şi-au pus mâinile în cap! Maşinile de curse au făcut o hărmălaie de nedescris… Fum, praf, zgomot, tot ce ţine de astfel de „manifestări” n-a lipsit din decor! Sinaia n-a mai fost o „oază de linişte”, ci un oraş plin de anvelope uzate (vopsite „roz”!) şi baloţi din paie înşiraţi pe străzi! Bubuitul motoarelor se auzea chiar şi din celălalt capăt al oraşului. Aşa că pentru (prea!) mulţi oameni n-a mai existat odihnă de weekend. Pentru că asta a vrut puterea locală, care nu are treabă cu neajunsurile oamenilor… Din câte am constatat prăpădul declanşat de acest raliu a bulversat complet oraşul. La Mănăstire – aflată, din nefericire, pe traseu – atât clerul, cât şi credincioşii au fost tulburaţi din rugăciune. Se pare că indignarea e mare, iar lucrurile nu vor rămâne şi pe viitor aşa! Vuieşte târgul cum că o pereche de tineri însurăţei n-au avut voie din partea autorităţilor responsabile cu raliul să ajungă la locul de petrecere! Nici ei, nici invitaţii la nuntă. Drept pentru care au avut parte de o „nuntă ca-n poveşti”, fiind nevoiţi să ocolească „prin Sărindar” ca să poată ajunge la localul rezervat. Şi cu siguranţă că nu vor reveni ca turişti, în luna de miere, la Sinaia. Cu atât mai mult, precis că nici nu vor mai recomanda prietenilor sau apropiaţilor să vină în staţiunea noastră, ca turişti! Anii trecuţi doar providenţa a făcut să nu avem parte de un accident cu deznodământ foarte grav, posibil chiar cu pierderi de vieţi omeneşti. Cine nu-şi mai aminteşte oare ce s-a petrecut într-o curbă din Furnica? Unul din piloţi a pierdut controlul bolidului şi a „zburat” efectiv pe deasupra capetelor mulţimii înfricoşate la culme… Ce-ar mai fi oare de spus? Să nu-i uităm nici pe unii dintre taximetrişti, care au avut la rândul lor pierderi consistente! Şi tocmai la sfârşit de săptămână, când mai sperau la o „brumă” de turişti. De lehamite, unii au refuzat chiar şi curse la Cota 1400, care se ştie că aduc venituri mai „palpabile”… Reluăm, în final, chiar dacă ar putea părea obsesiv, întrebarea firească: ce a avut oraşul nostru sau sinăienii de câştigat de pe urma acestui „fioros” raliu, care a disperat Sinaia trei zile la rând? A avut vreun hotel sau pensiune din oraş de câştigat de pe urma unui „aflux” de turişti care să dea buzna în Sinaia să vadă raliul? Dacă mai au vreo urmă de mândrie în ei sau vor să mai dea o uşoară senzaţie cum că le pasă de sinăieni, edilii locali ar trebui să facă publice în revistele pe care le tipăresc ei cu mulţi bani, care sunt foarte exact beneficiile oraşului, negru pe alb. Să ne spună dacă Sinaia a devenit mai faimoasă sau mai atrăgătoare de pe urma acţiunilor lor. Să ne spună, stimaţi cititori, pentru că noi nu am auzit absolut nici un cuvânt de mulţumire! Din contră, clienţii hotelurilor erau furioşi la culme, aproape gata să renunţe la sejururi. În loc de „o oază” de linişte, aşa cum visau, au nimerit într-un infern… Cu ce o fi beneficiat Sinaia, agenţii economici în special, când nu s-a mai putut ajunge pe drumul normal nici la Cotă şi nici în multe alte locuri pe care turiştii ar fi vrut să le vadă? Cu absolut nimic, ba au avut chiar mult de pierdut! A crescut oare faima Sinaiei? Ne-am transformat oare, după această „tragedie urbană” sub formă de raliu în… Monte Carlo, aşa cum visează frumos puterea locală? A fost prezentă oare vreo personalitate de marcă în oraş la raliu, ca să avem cu ce ne lăuda, cu ce ne mândri în ochii lumii?

P.S. Dacă o persoană de pe străzile pe care s-a desfăşurat raliul ar fi avut urgent nevoie de intervenţia pomptă a ambulanţei sau dacă ar fi fost nevoie de intervenţia autospecialelor de pompieri, care ar fi fost deznodământul?

You may also like...

Leave a Reply