Multă lume rămâne uimită de profesionalismul de pe şantier… „Tancrazii“ au făcut zob o conductă de apă!

Un proiect de genul celui care se desfăşoară acum în Sinaia ar fi fost de preferat să fi fost luat foarte în serios de către cei ce-l „tutelează“. Din nefericire, atât pentru oraş, cât şi pentru sinăieni se pare că acest lucru nu se întâmplă! Sunt o mulţime de bani la mijloc pe care generoasa Uniune Europeană ni i-a trimis moca. Era un lucru evident că vor exista anumite „interese“ şi se vor lua „anumite“ decizii… Noi nu facem aprecieri critice, economice sau de altă natură pentru că se ştie clar; societăţile de construcţii care activează de atâţia ani în oraşul nostru sunt agreate de puterea locală şi căpuşează bugetul nostru local fără ca cineva să mai aibă ceva de spus.
Opinia publică sinăiană are vigoarea frunzelor uscate care pică toamna din pomi. Aşadar…

N-ar fi trebuit să trecem nici peste faptul că pentru aceste ample lucrări nu este angajată forţă de muncă din oraşul nostru sau cel puţin din judeţ. Dar dacă mai marii noştri consideră că aşa trebuie, că sunt mai buni meseriaşi gălăţenii, maramureşenii sau braşovenii, ce să-i faci? Trebuie să ne supunem dorinţei puterii locale căci altfel se supără…

În momentul de faţă avem ghinionul că modernizarea centrului a încăput pe mâna celor care se pare că nu se pricep la altceva decât la asfaltări de unică folosinţă şi alte asemenea „jumbuşlucuri“ constructive… Să nu uităm că „activităţile“ acestor firme care ne înfrumuseţează „obrazul“ Sinaiei sunt în atenţia DNA şi aşteptăm cu sufletul la gură un rezultat! Iar dacă tot vorbeam de profesionalism, haideţi să ne reamintim şi de balta uriaşă creată de pricepuţii meşteri mari de la Tancrad sau Vectra, căci cine mai ştie încotro se mai împarte răspunderea. Vorba cântecului: „Suntem toţi o apă şi un pământ“. La noi, în Sinaia, e vorba doar de ţevi sparte, apă peste tot, profesionalism cât cuprinde şi bani aruncaţi…

Conducta, funcţională de multă vreme, a fost spartă „din greşeală“ de un „profesionist“ al şantierului angajat să ne refacă centrul. Acum trebuie să plătim pentru refacerea conductei şi pentru toate neajunsurile cauzate de apa care a inundat o intersecţie întreagă. Dacă una se face şi altceva se sparge, unde o să ajungem? Poate puterea locală şi-a văzut „interesele“ indiferent de astfel de neajunsuri. Dar sinăienii ce vină au? De ce trebuie să suporte astfel de „inepţii edilitare“, pentru că mai marii noştri nu vor altceva decât „stranieri“ la lucru în Sinaia…

P.S. Nepăsarea şi incompetenţa sunt două dintre calificativele cu care se „mândresc“ de când au venit în Sinaia „celebrele“ firme de construcţii!

You may also like...

Leave a Reply