Despre halul în care arată (prea) multe drumuri sinăiene…

Când e vorba de refacerea centrului, nici un efort nu li se pare prea greu mai marilor noştri. Asta poate şi pentru că generoasa noastră Uniunea Europeană ne-a dăruit vreo 20 de milioane de euro „moca“ ca să ne… chinuim să refacem trotuarele bulevardelor centrale.
La ce era nevoie să „blindăm“ aceste trasee pietonale numai „ei“ ştiu… Dar nimeni nu uită că trotuarele bulevardeor centrale au fost refăcute acum câţiva ani, deci… Cât or să ţină şi acestea e un mare semn de întrebare. Dar, oricum, banii de la Uniunea Europeană trebuiau cheltuiţi şi, cu siguranţă, comisioanele de rigoare luate. Dar asta-i altă problemă…
Plus de asta, să nu uităm că în campaniile electorale – mai ales în ultima – electoratului sinăian i se punea în vedere faptul că nu mai puţin decât 70 la sută din drumurile sinăiene sunt complet reabilitate. Cine a calculat acest procent ori a fost super optimist, ori scriitor de romane ştiinţifico-fantastice, ori o persoană „îmboldită“ elegant de către actuala puterea locală, mare amatoare de gogoşele electorale. Imaginea de faţă este de la sine elocventă, apropo de faimosul procent de 70 la sută. Oricum, speranţa murind ultima, suntem cu trup şi suflet alături de riveranii străzilor în cauză, şi „încă“ ne rugăm ca respectivele drumuri să nu devină literalmente albie de râu!

Dacă cineva şi-ar pune în gând să editeze un album cu imagini foto de genul celor pe care le vedeţi în această pagină, stimaţi cititori, n-ar trebui să muncească foarte mult. De-a lungul şi de-a latul Sinaiei ar putea găsi, fără probleme, nenumărate astfel de exemple. E normal şi firesc să mai existe şi câte o bubă edilitară pe ici, pe colo! Dar, din nefericire, la noi în afară de centru, care este febleţea puterii locale, astfel de probleme îşi aşteaptă utopica rezolvare de ani şi ani. Bineînţeles, singurele lucruri care se fac sunt câteva cârpeli. Şi asta în special atunci când se apropie cu iminenţă campaniile electorale pentru alegerile locale…

Ne-am făcut un obicei, dragi cititori, din a prezenta explicit locul în care se află aşa-numitele „sincope“ edilitare cu care ne blagoslovesc mai marii urbei. De această dată nu mai facem acest lucru pentru că am vrea şi noi să vedem dacă cei ce ne „gospodăresc“ urbea sunt în stare să-şi dea seama unde ne doare cel mai tare legat de neajunsurile „edilitar-cetăţeneşti“ ale oraşului nostru. Nu de puţine ori am atras atenţia autorităţilor locale asupra faptului că există în oraşul nostru unele aşa-numite „tărâmuri uitate de timp“. Fără îndoială cartierul Cumpătu face clar parte din această nedorită categorie. Înaintea alegerilor din 2012 oficioasele „lucioase ale primăriei vuiau de ştiri conform cărora drumurile cartierului Cumpătu vor fi reparate şi puse la punct cât ai zice… peşte. Peşte nu, dar broaşte cât cuprinde în pârâul ce mărgineşte mare parte din artera ce duce spre cartier. Şi, apropo de intrarea la Cumpătu, n-ar fi rău dacă cineva din administraţia locală s-ar sesiza şi ar pune un afiş/panou pe care să fie menţionat clar: „Atenţie, cartier defavorizat / uitat de actuala putere locală“. Când se apropie alegerile toată lumea ştie să asfalteze podul de dedesubtul intrării la Cumpătu. Dar străzile acestuia… Capacele de canal se înalţă la aproape

You may also like...

Leave a Reply