Salubrizarea sinăiană, în continuare la cote maxime!

La „cote maxime“ nu înseamnă nici pe departe eficienţă maximă, aşa cum v-aţi putea închipui sau aşa cum ar trebui să fie stimaţi sinăieni. E o simplă ironie. Totul a rămas ca şi înainte, deşi promisiunile au curs gârlă. Singura certitudine pe care o avem din partea firmei de salubrizare ce operează în oraşul nostru sunt preţurile fierbinţi, care ard pe toată lumea la buzunar. E singurul lucru cu care ne putem „mândri”! Deşi n-ar trebui să se întâmple deloc acest nedorit fenomen mai ales dacă e să ţinem cont că trăim în „Perla Carpaţilor” şi aleşii noştri se bat necontenit cu pumnul în piept folosind sintagme de genul „staţiune montană de nivel internaţional“ şi alte asemenea lucruri, desprinse parcă dintr-o povestire ştiinţifico-fantastică. Dacă despre zona centrală putem spune că de sărbători s-a prezentat ceva mai civilizat ca de obicei din punct de vedere al salubrizării, nu acelaşi lucru putem afirma despre zonele periferice. Să nu uităm în primul rând că Sinaia nu este formată numai din cele trei bulevarde centrale. Mai grav, alt lucru pe care edilii, gospodarii – dacă le putem spune aşa – îl uită este faptul că zona Peleşului (Aleea Carmen Sylva etc.), precum şi alte locuri ale părţii vechi a oraşului au serios de suferit din pricina unei salubrizări ce se dovedeşte ineficientă. Ţinând cont de raportul calitate a serviciilor şi preţ, dar nu numai. Se pare că totul se face la „limita imposibilului”. Nu putem discuta aproape deloc despre o conştientizare a consumatorilor serviciilor de salubritate! Aceasta în momentul de faţă, din câte am constatat în teren, chiar nu există. Pe vremuri au fost încercări în acest sens, dar foarte timide, din partea autorităţilor locale. Apropo de saci plini cu gunoi atârnaţi pe garduri, pe la clanţele porţilor şi la marginea drumului, am observat că nu ducem lipsă chiar deloc. Cu siguranţă vina este împărţită. Nu doar societatea de salubrizare poartă răspunderea pentru ceea ce se întâmplă în oraşul nostru. Şi puţinii turişti au partea lor de responsabilitate. Probabil vor să-şi diminueze anumite cheltuieli şi se debarasează de sacii cu gunoi pe unde pot. Ideea generală este – privind platformele „oficiale” de depozitare a deşeurilor menajere amenajate în diverse puncte bine stabilite în cartierele periferice ale oraşului – că mai avem mult de lucru până să putem spune că beneficiem de un serviciu de salubrizare eficient şi că oraşul nu suferă din acest punct de vedere.

You may also like...

Leave a Reply