“Cupa Orașului Bușteni – ediția a IX-a “ Zamora și Valea Albă vor juca pentru câștigarea trofeului!

În prima duminică din februarie Sala Sporturilor din Bușteni a fost luată cu asalt de iubitorii fotbalului, dar și de înfocații suporteri ai celor patru pretendente la cucerirea râvnitului trofeu. Meciurile programate în penultimul act al tradiționalei competiții fotbalistice s-au ridicat la un înalt nivel, jucătorii contribuind din plin la spectacolul oferit. Prima semifinală a adus față-n față ocupantele locurilor 1 și 4, adică formația cartierului Zamora-deținătoarea trofeului – și Silva, o echipă ambițioasă care a lăsat o deosebită impresie în ultimele două jocuri din prima fază. Revenit în rândurile echipei, jucătorul Emanoil Savin a avut, ca de fiecare dată, o contribuție esențială în angrenajul trupei din Zamora care a reușit, după prima repriză, să ia un avantaj substanțial, conducând cu 5-0 și conturându-se ca prima finalistă a celei de-a IX-a ediții. Repriza secundă a fost mai echilibrată, cei de la Zamora, după ce scorul era 7-1, au redus turația motoarelor, păstrând goluri și pentru finală, dar şi rulând tot efectivul avut la dispoziție. Acest fapt ce a dus la o revenire a celor din cartierul Silva, care au fructificat trei din ocaziile avute, meciul terminându-se cu scorul de 8-4 pentru Zamora, cinci din goluri fiind opera lui Emanoil Savin, care a preluat șefia clasamentului golgeterilor. Așadar, Zamora este prima finalistă și deținătoarea trofeului cucerit anul trecut. A urmat semifinala cu numărul doi, în care protagoniste au fost ocupantele locurilor 2 – 3 ale clasamentului, respectiv grupările din cartierele Poiana Țapului și Valea Albă. A fost o partidă aprig disputată, încrâncenată pe alocuri, cu dueluri interesante, cele două combatante dorind să-și adjudece victoria care le deschidea drumul spre finală. Gruparea din Poiana Țapului, dornică de a ajunge pentru prima dată în finală, a avut un început de repriză ezitant, greșind foarte mult, iar în atac nu au mai avut inspirația din meciurile precedente. Mai mult, au dat peste un portar advers care a apărat fenomenal! Prima repriză s-a terminat 0-0(!), un scor cam rar întâlnit la fotbalul în sală. Cei de la Valea Albă, după eșecul de săptămâna trecută, au luat măsuri de siguranță, apărându-se grupat și declanșând contraatacuri rapide care au pus în dificultate apărarea adversă. În cel de-al doilea mitan, s-a repetat scenariul din prima parte și mulți din cei prezenți vedeau prelungiri sau departajare la loviturile de la 7 metri. N-a fost așa pentru că finalista ediţiei trecute, Valea Albă, a reușit deschiderea scorului prin Ciprian Guțu. Printr-un joc tactic bine gîndit, prin faulturi repetate (au fost acordate trei cartonașe galbene!) și un marcaj sever, Valea Albă a reușit să dejoace acțiunile ofensive ale adversarei, reușind să tragă de rezultat și să păstreze acest avantaj fragil pănă la finele jocului, bucurându-se că sunt în finala pentru locurile 1-2. Duminica viitoare, de zilele Bușteniului, vor avea loc finalele celei de-a IX-a ediții a “Cupei Orașului Bușteni“ la fotbal, după cum urmează :  – pentru locurile 5-6: Trestiei – Griviței

– pentru locurile 3-4: Poiana Țapului – Silva

– Pentru locurile 1-2: Zamora – Valea Abă
Trebuie să amintim că domnul primar Emanoil Savin, cu sprijinul Primăriei și al Consiliului local, dar și cu aportul unor importanți sponsori, va premia fiecare echipă participantă, funcție de locul ocupat, cu diplome, trofee, medalii, echipament sportiv, mingii și importante sume de bani.