Oricât ne-am dori, teoria nu se potriveşte cu practica… Promisiunile şi castelele nu ţin de foame!

Simpla imaturitate a electoratului sinăian n-ar fi fost suficientă pentru ca actuala putere locală să se bucure de un al treilea mandat. E adevărat că a reuşit să ducă demagogia pe cele mai înalte culmi. A reuşit să convingă electoratul sinăian mai abitir ca nicicând. Şi, cu toate astea, fără unele promisiuni amăgitoare treaba nu ar fi fost gata. Toate aceste îmbrobodiri au fost tipărite pe hârtie cretată, frumos colorată şi legate într-o broşurică ce a fost pusă sub nas sinăienilor înaintea alegerilor. Era vorba de numeroase proiecte care ar fi trebuit finalizate până în 2016. Când spui proiect, e clar că nu te referi la ceva concret. Şi probabil că asta va fi scuza puterii locale pentru că multe dintre proiecte nu au fost nici măcar demarate, darămite finalizate. Noi ne referim la cel cu numărul 14. Acesta face referire la zona Piaţa Unirii. Arealul se vrea… sau s-ar fi vrut o nouă zonă comercială a oraşului. După cum reiese din planşa pusă la îndemâna electoratului la alegerile din 2012, e vorba de refacerea zonei în care momentan funcţionează hala centrală a pieţii oraşului. Intenţiile puterii locale au fost cât se poate de categorice. „Proiectul Piaţa Unirii urmăreşte crearea unei noi zone comerciale, compactă şi elegantă. În stilul unui oraş occidental”. Acestea fiind însă spuse chiar de către mai marii noştri, e clar că lucrurile se pot schimba în bine! Revine altminteri şi concreta idee a creării a nu mai puţin de o sută de locuri de parcare vizavi de hala pieţei. Astfel bulevardele centrale ar putea fi degajate fără probleme. Nu va mai fi nevoie de caracatiţe, de blocări, de locuri de parcare adiacente obturând trotuarele şi alte asemenea… Bineînţeles, e vorba de un proiect edilitar de mare amploare, ce va satisface pe deplin multiplele cerinţe ale unei Sinăi moderne, pregătită să-şi primească zecile de mii de turişti, cât şi locuitorii, într-un beneficiu mutual. Toată această inspirată iniţiativă de construire a unui castel în zona fostei hale a pieţei din oraşul nostru nu poate fi decât o viitoare investiţie prin care Sinaia va avea de câştigat. Mai mult decât atât, se va dezvolta domeniul investiţiilor private. Pentru că, aşa după cum ni se spune din partea administraţiei locale, investiţia va fi făcută de un partener privat. Partener cu cine? Cu primăria? Cu cei care învârt diverse afaceri? Să nu o luăm în nume de rău. Partenerul va fi ales în urma unei analize bine făcute de către Consiliul local Sinaia. Castelul şi investiţia de care vorbeam vor fi făcute printr-un contract de asociere în participaţiune, care va fi semnat de Consiliul local. Nu vom mai avea parte de tancrazi, braşoveni şi alţi asemenea lucrători? Odată semnat contractul, Consiliul local îi va cere cu vehemenţă semnatarului contractului de investiţii să angajeze forţă de muncă strict din Sinaia. Toţi muncitorii vor fi aleşi din oraşul nostru, atât pentru derularea lucrărilor de construcţie, cât şi ulterior pentru magazinele ce vor fi create în ansamblul respectiv? Problema rămâne de durată, care este ceva mai mare. Construcţia complexului Piaţa Unirii cu noua sa zonă comercială va dura aproape doi ani. E firesc şi normal pentru un asemenea ansamblu. Necazul este că nu ni se spune de când încep să curgă aceşti doi ani. Au trecut aproape trei ani de când ni s-a promis că mai sunt doi. Plus 150 de locuri de muncă. O să promiteţi iarăşi în 2016 acelaşi lucru?

You may also like...

Leave a Reply