Sezon formidabil pentru bobul feminin de la CSO Sinaia!

bob mconstantin si agrecu la start

Aşa cum vă informam într-un număr anterior, echipajul feminin de bob două persoane format din Maria Constantin (23 ani) şi Andreea Grecu (20 ani), componente ale Clubului Sportiv Orăşenesc Sinaia, au participat la cel mai important concurs al anului, Campionatul Mondial de seniori, ce a avut loc la Winterberg în Germania, între 26 februarie şi 8 martie. După câştigarea Cupei Europei şi clasarea pe un onorant loc cinci la Campionatul Mondial de bob pentru juniori, fiind la 29 de sutimi de secundă de podiumul Mondial, Maria Constantin şi Andreea Grecu sperau la clasarea în ”top ten”, mai ales că vor concura pe un bob închiriat de la Federaţia Germană, după ce bobul lor (marca Dresden), vechi şi scos din uz, s–a deteriorat. Norocul celor două fete era legat de faptul că pentru prima dată vor concura cu un bob performant, FES, o marcă destinată exclusiv sportivilor din Germania. „La Altenberg, la antrenament, ne-am răsturnat de două ori şi Dresden-ul s-a stricat. A fost reparat provizoriu, însă la Winterberg am avut şansa să închiriem un bob de la Federaţia Germană şi am zis să facem comparaţie. Este un bob FES, produs în 2006, care a câştigat aurul olimpic la Torino şi cred că suntem singura naţiune care are voie să se dea cu un FES. Suntem conştiente că nu ne vom mai întâlni cu o asemenea şansă, de aceea dorim să facem un rezultat cât mai bun la Mondiale”, au fost vorbele Andreei Grecu, „frânarul” echipajului. După primele coborâri cu ”noua ţinută”, Andreea a completat: „Am rămas şocate prima dată când ne-am dat cu el. FES-ul este mult mai fix şi mai mic decât Dresden-ul, nu zdrăngăne, nu se simte nicio gropiţă din pârtie, nici dâmburile micuţe, absolut nimic. Intră mai uşor în viraje pentru că e mai mic, este foarte sigur, nu se rupe de la răsturnări. În cursă totul va depinde de startul pe care îl dăm şi de cum va pilota Maria”. Pilotul Maria Constantin, prin performantul bob, îşi propunea sorţi de izbândă şi clasarea pe un loc meritoriu: „Anul trecut la Jocurile Olimpice de la Soci am ocupat locul 17, acum, la aceste Campionatele Mondiale, îmi doresc să îmi depăşesc această clasare şi să obţinem un loc în primele 12”. După disputarea primelor două manşe cele două tricolore se aflau pe un excelent loc 9 în ierarhia provizorie, după ce au reuşit două coborâri foarte bune (57:40 în prima şi 57:23 în a doua). În cea de-a treia manşă sinăiencele noastre nu au reuşit să repete coborârile ca în primele două şi au obţinut cel mai slab timp personal (57:47), căzând pe locul 10 în clasamentul provizoriu, în spatele Germaniei. A urmat ultima manşă, în care Maria şi Andreea, antrenate de Paul Neagu, s-au întrecut pe ele, realizând cel mai bun timp personal (57:19), încheind în forţă pe un excelent loc 9, depăşind echipajul Germaniei (pilotat de campioana mondială de juniori Miriam Wagner) cu 10 sutimi de secundă. Timpul total a fost 3:49,27, la 2,80 secunde de campioanele mondiale Elana Meyers Taylor – Cherrelle Garrett din Statele Unite ale Americii (3:46,47). Podiumul a fost completat de primele echipaje ale Germaniei: Anja Schneiderheinze – Annika Drazek (locul 2, la 43 de sutimi de secundă de învingătoare), Cathleen Martini – Stephanie Schneider (locul 3, la 1,06 secunde de prima poziţie).  De remarcat că pe locul 4 a fost tot un echipaj al Germaniei, locurile 5-6 fiind ocupate de echipaje din S.U.A., iar pe locurile 7-8, cu acelaşi timp (3:48,62), s-au situat Belgia şi Canada, în urma noastră clasându-se ţări cu tradiţii în sporturile de iarnă, precum Austria, Rusia, Marea Britanie, Elveţia. Într-o declaraţie făcută după concurs, Andreea a spus că ”a fost cea mai frumoasă experienţă a noastră şi cea mai bună evoluţie din cei patru ani de când practicăm bobul. Ne-am făcut record la start, am avut o viteză bună de lansare, iar Maria a pilotat excepţional. Momentul cel mai tensionat a fost după a treia manşă, când ne aflam pe locul 10, la 6 sutimi în spatele campioanei mondiale de juniori din Altenberg, germanca Miriam Wagner”. Am reuşit…Am terminat pe locul 9 după un concurs unde am dat tot. Sunt mândră de tine, Andreea Grecu, şi îţi mulţumesc Paul Neagu pentru că eşti alături de noi. Nu pot descrie în cuvinte fericirea pe care o trăim… Istoria se scrie în bobul feminin românesc. Am reuşit acest rezultat cu un bob închiriat de la federaţia germană, bob care a câştigat aur olimpic în 2006. Pentru noi, un bob din 2006 a fost ca un Porsche. Sperăm ca anul viitor să fim susţinute, iar România să cumpere un bob cu care să ne luptăm pentru medalii!“, a scris pe pagina de facebook Maria Constantin, pilotul bobului.