Campionatele Naţionale de snowboard Austria – Italia 2015

Secţia de performanţă a Clubului Sportiv Orăşenesc din Sinaia a fost prezentă în perioada 23-24 martie la Campionatele Naţionale de Snowboard ale Austriei. Echipa noastră prezentă pe pârtiile de concurs din Hochficht – oraşul gazdă al acestei competiţii – a fost formată din Toma Morţilă, Adrian Teodorescu, Dana Seleuşan, Iulian Simileac şi Ştefan Simileac. Sportivii sinăieni au mai participat în perioada 26-27 martie şi la Campionatele de snowboard ale Italiei. De această dată competitorii s-au întrecut pe pârtiile oraşului Canazei. În a doua zi a competiţiei din Austria snowboarder-ul Toma Morţilă a reuşit un nou succes, şi anume calificarea în finala top 16 la PGS. Pentru sportivul sinăian rezultatul a fost încântător şi datorită faptului că în ultimii cinci ani acesta a avut o participare ceva mai redusă la această categorie. O dată clasat pe poziţia a 16-a, Toma Morţilă a reuşit să acumuleze un număr de puncte suficiente pentru a putea fi prezent la startul campionatului mondial. De la Toma Morţilă, liderul echipei sinăiene, am aflat că: “A fost o experienţă incredibilă, mai ales datorită faptului că la grila de start s-au aliniat, printre alţi competitori valoroşi, şi trei campioni mondiali. Şi asta nu e totul! Pe placa de snowboard au mai alunecat trei câştigători de Cupa Europei (la general). În acest context consideră că am reuşit o clasare demnă de apreciat. E vorba de un loc 10 pe culoarul meu de concurs. În ceea ce priveşte rezultatele finale, consider că ne putem mândri cu o clasare pe locul 19 la slalom!” La competiţia din Canazei (Italia) sportivul Toma Morţilă a reuşit o cursă superbă la slalom uriaş. El s-a clasat pe locul 22 din 73 de participanţi. De remarcat faptul că 43 dintre aceştia au fost sportivi de nivel de cupă mondială. “Condiţiile de concurs au fost excelente şi, de asemenea, sunt bucuros că echipa noastră a a reuşit să obţină astfel de performanţe. Aştept sezonul competiţional 2016 şi sunt convins că atât eu cât şi colegii mei vom fi la înălţime şi vom reuşi curse cât mai spectaculoase. Mulţumesc celor care au făcut posibil să ajung la acest nivel: Aquila, Dementor, Teleferic, Extremeriders, CZA Plates, CSO Sinaia, Snow Academy Sinaia!, a mai declarat Toma Morţilă.

Rezultate snownoard slalom paralel
14 DANA SELEUŞAN (finale)
19 TOMA MORŢILĂ
25 IULIAN SIMILEAC
30 ADRIAN TEODORESCU
31 ŞTEFAN SIMILEAC

Rezultate PGS

14 DANA SELEUŞAN
16 TOMA MORŢILĂ
22 IULIAN SIMILEAC
26 ADRIAN TEODORESCU (locul 15 în prima manşă )
30 ŞTEFAN SIMILEAC

Rezultate PSL Italia

24 DANA SELEUŞAN
46 IULIAN SIMILEAC
60 ŞTEFAN SIMILEAC

Rezultate PGS Italia

22 TOMA MORŢILĂ
26 DANA SELEUŞAN
55 IULIAN SIMILEAC
58 ŞTEFAN SIMILEAC

You may also like...

Leave a Reply