Iată Sinaia noastră cea de toate… bilele!

Constatăm pe zi ce trece că esteţii oraşului nostru nu contenesc să-şi afirme şi reafirme valoarea fără să ne întrebe şi pe noi, fără să ne bage în seamă. Apropo de noua „faţă a oraşului nostru“ sinăienilor trebuie să le placă ce le place celor care ocupă acum fotoliile din înalta ierarhie a administraţiei sinăiene. Fie că e vorba de floricele scumpe aduse din cele străinătăţi, fie că e vorba de decoruri urbane ultrarealiste, căci dacă am spune suprarealiste le-am călca în picioare opera bieţilor Dali sau Picasso, care au lăsat ceva în urmă, ne ciocnim de nişte „accidente“ plastice. La fel ca şi stănoaga de pe Aosta, şi ghiulelele de pe trotuare sunt nişte „imitaţii“ pe care edilii noştri probabil că le-au văzut fie prin capitală, fie prin cine ştie ce staţiuni montane din „cele străinătăţi“ pe unde-şi petrec concediul, că Sinaia nu prea le place… Nu vi se pare că din intersecţia cu ceas şi ghiulele, ca să întregească peisajul, ar mai lipsi o ghilotină? Atunci am putea cânta cu toţii – dacă mai îndrăznim să mergem spre parcul public – „Les enfantes de la patrie“! La cât de bine o ducem, deja mulţi dintre noi suntem de nivelul lui Gavroche… (PAMFLET)

You may also like...

Leave a Reply