Sinăienii vor aştepta până în pânzele albe o salubrizare cu adevărat eficientă a oraşului?

V-am prezentat în ediţia trecută a publicaţiei noastre stimaţi cititori o situaţie nu tocmai plăcută, ba am putea spune chiar jenantă, în care este pus oraşul nostru vizavi de toaletele publice. Sau, în fine, de ceea ce ar trebui să fie acestea. Pentru că, sincer vorbind, în momentul de faţă ele sunt într-adevăr „sublime“, dar lipsesc… la greu. De ce nu ne-am abate un pic atenţia şi asupra salubrizării oraşului? Este un subiect ce considerăm că trebuie neapărat abordat, deşi poate părea că îl folosim ca un lait-motiv. Gradul de civilizaţie al unui oraş are de-a face nu numai cu toaletele publice, dar şi cu salubrizarea! În momentul de faţă singurul lucru concret pe care îl putem spune despre salubrizarea oraşului nostru este acela că preţurile serviciilor de acest gen nu sunt deloc modeste şi au, în mod continuu, o tentă ascendentă. Toată lumea este pe cât de conştientă, pe atât de nemulţumită de faptul că serviciile de salubrizare nu diferă foarte mult de ceea ce se întâmpla în urmă cu mai mulţi ani. Însă, pe atunci această nedorită stare de fapt fusese constatată brusc şi de conducătorii administraţiei noastre locale. Nu se ştie foarte exact cum şi de ce fostului MontSin i s-a făcut vânt din oraş. Cert este că acuzele la adresa activităţii necorespunzătoare a acesteia nu conteneau să fie făcute publice cu ajutorul mijloacelor de informare în masă, obediente, până la maximum puterii locale. Are rost să numărăm câţi ani au trecut de la „măreaţa schimbare“? S-a scurs suficient timp de când blamata MontSin a fost înlocuită de Urban SA. Probabil că lucrurile „trebuiau“ să se întâmple! Căci, să recunoaştem, puterea noastră locală urmăreşte necontenit binele oraşului şi al cetăţenilor. Dar şi mai abitir face tot ce-i stă în putere ca să ducă la îndeplinire anumite interese…

Planurile de viitor arată splendid

În ceea ce priveşte planurile de viitor privind salubrizarea Sinaiei totul arată minunat. Dacă măcar un mic procent, cât negru sub unghie, din tot ceea ce se promite şi se vorbeşte, ar fi adevărat, aproape ai avea impresia că poate chiar mâine Sinaia va deveni într-adevăr un oraş salubru. Dacă nu arătând la standarde europene, cel puţin tinzând către acest mult visat deziderat. Să nu uităm că problema salubrizării Sinaiei a fost folosită la ultimele alegeri locale din 2012 pe post de promisiune electorală menită să atragă cât mai multe voturi pentru actuala conducere a oraşului. Sinăienilor le erau promise nişte obiective aproape de necrezut, la care probabil că şi ţările civilizate visau pe atunci sau încă mai visează. Era vorba de un aşa-numit „Sistem de management integrat al deşeurilor în Sinaia“. Păcat că toată figura a fost şi se pare că încă este valabilă doar pe hârtie. La ce-o fi folosind sistemul acesta, numai teoreticienii ştiu. Asta pentru că oricine ajunge să arunce o privire la aproape oricare dintre punctele de colectare a deşeurilor menajere din oraş este, mai întotdeauna, copleşit de o firească senzaţie de repulsie. Parcă anii au trecut degeaba. Ori nu s-a putut ori, mai degrabă, nu s-a vrut. Unora le-au fost suficiente vorbăria goală şi promisiunile. Cireşa de pe tort a fost, evident, creşterea continuă a preţurilor unor servicii care au lăsat şi lasă în continuare de dorit. Considerăm de datoria noastră să spicuim doar câteva din obligaţiile pe care societatea care se ocupă cu salubrizarea sinăiană le are faţă de cei ce îi plătesc (nu foarte ieftin) aşa-numitele servicii. Prima şi cea mai importantă îndatorire a celor de la salubritate ar fi să „respecte indicatorii de performanţă stabiliţi (…) şi să îmbunătăţească în mod continuu calitatea serviciilor prestate“. Din contactele pe care le-am avut cu cetăţenii oraşului legat de acest subiect am constatat că mulţi sunt de acord cu faptul că toată treaba se petrece exact invers decât scrie în documentele oficiale.  Ce să mai vorbim în acest caz despre un alt lucru la care ar trebui să vegheze necontenit societatea în cauză, şi anume „verificarea integrităţii recipientelor de colectare“. Acestea ar trebui înlocuite în termen de maxim 2 zile de la constatarea faptului că sunt deteriorate sau de la vreo sesizare primită în acest sens de la cetăţenii beneficiari ai serviciilor de salubritate. Vorbim de capace pentru containere de gunoi, etanşeitatea recipienţilor… Par nişte subiecte desprinse dintr-un film ştiinţifico-fantastic, nu-i aşa? Suntem departe de a fi epuizat subiectul. Dar, ca încheiere, nu uitaţi stimaţi cititori şi de deszăpezire, pe care iarna, până acum, ne-a asigurat-o aceeaşi societate. Nu-i aşa că a lucrat temeinic?

You may also like...

Leave a Reply