COMARNIC: Înfrăţirea cu Savigny-le-Temple capătă valenţe noi!

De la bun început trebuie să menţionăm, pentru toţi cei interesaţi, câteva amănunte despre înfrăţirea dintre oraşul francez Savigny-le-Temple şi Comarnic. Ei bine, să fi fost prin luna februarie a anului 1990 când încă mai era păzită uşa primăriei de gărzile patriotice şi când, într-o zi, pe la amiază, ne-a deschis-o domnul viceprimar al oraşului Savigny-le-Temple – Paul Desphelipon, figură carismatică, în perspectiva unei înfrăţiri între cele două localităţi. Drept urmare, o delegaţie formată din 13 persoane din Primăria Comarnic, liceul „Simion Stolnicu” şi Dispensarul uman s-a deplasat în oraşul francez menţionat mai sus unde, „s-a izbit” de ceea ce înseamnă o democraţie reală, făcându-l atunci pe un membru al delegaţiei noastre (dl.Săvulescu Vasile – secretarul Primăriei) să exclame stupefiat, cu părere de rău: „Şi când te gândeşti în ce condiţii am fost noi ţinuţi de-a lungul a patruzeci de ani de comunism?!?…” În noiembrie 1990 are loc prima vizită a unei delegaţii franceze în oraşul Comarnic, în frunte cu Paul Desphelipon, principalul artizan al înfrăţirii oraşului Savigny-le-Temple cu oraşul Comarnic, care s-a întâmplat pe 23 aprilie 1993. De ce aşa de târziu? Pentru că până la acea dată, sau ceva mai devreme, oraşul Comarnic nu avea încă un primar şi un Consiliul local ales de locuitorii săi. Ţin să precizez ce „ne sfătuia” impunătorul domn Paul Desphelipon: „Savigny-le-Temple poate să ajute Comarnicul, dar nu este vorba de tipul acela de înfrăţire în care eu îţi aduc şi tu îmi aduci, ci prin schimburile care se pot face indiferent în ce plan, în care fiecare să poată să câştige, să-şi îmbogăţească propria experienţă, deoarece am văzut că şi România posedă un real potenţial de inteligenţă”. Şi parcă a prezis atunci ce ne aşteaptă astăzi din partea unor politicieni buni numai de gură şi cu înclinaţii numai pentru interesul lor personal: „Trecerea la economia de piaţă să se facă astfel ca bogaţii să nu devină foarte bogaţi şi săracii să nu ajungă foarte săraci!“ Şi ne mai avertizează: „Dacă libertatea se cucereşte, democraţia trebuie să se construiască… Democraţia nu presupune o decizie a Primăriei, ci voinţa tuturora… Este necesar să se ştie a dialoga cu oamenii; aceasta se învaţă la cursul unor stagii, având răbdare că, parafrazându-l pe preşedintele François Mitterrand, trebuie să lăsăm timpul… timpului. Important este ca oamenii să accepte să vină înspre Primărie cu toate problemele lor, că altfel fiecare se închide în el însuşi şi atunci nu se mai face chiar nimic. Responsabilitatea enormă a celor care sunt acum la conducerea Primăriei este de a remodela acest oraş, fiindcă s-ar putea ca în viitor copiii să ne reproşeze că n-am făcut oraşul să fie aşa cum ei l-au dorit”. Mă credeţi că vorbele astea le-a rostit Paul Desphelipon în martie 1991. Cât de actuale sunt aceste probleme grave ce aşteaptă şi să fie rezolvate!… De-atunci şi până acum au avut loc numeroase schimburi culturale, sportive, sociale, educaţionale etc. între cele două localităţi înfrăţite. Mai trebuie menţionat şi faptul că, nu-i aşa, domnule primar interimar?, că, de fiecare dată când a fost nevoie, partea franceză ne-a acordat un sprijin substanţial în ceea ce priveşte modernizarea oraşului Comarnic prin diferite proiecte, cum ar fi: aducţiunea apei în cartierul Ghioşeşti de la „Gâlgoaie” până la bazinul de pe Mezdrea (ţeavă şi fitingăraie), dotarea şcolilor şi grădiniţelor, a Casei de Cultură, a Bibliotecii orăşeneşti şi a Dispensarului uman cu mobilier, aparatură, IT, cărţi, ambulanţă, materiale şi echipamente sportive şi chiar un buldoexcavator JCB! Mai este de precizat că în decursul acestor ani de înfrăţire, oraşul nostru a beneficiat în Savigny-le-Temple din plin de stagii de pregătire a tinerilor comărniceni în diferite domenii de activitate: culturale, educaţionale, medicale etc., iar în 1998 noi am inaugurat biblioteca orăşenească „Paul Desphelipon”. De asemenea, nu se poate trece cu vederea faptul că partea franceză s-a implicat în întrajutorarea unor asociaţii de pe raza oraşului Comarnic şi persoane cu dizabilităţi sau probleme de sănătate. Şi câte ar mai fi de zis, domnule primar interimar. Dar să ne oprim aici cu credinţa că s-a înţeles cât de serioasă este această Asociaţie de Înfrăţire în tot ceea ce a făcut şi face.

Întrebare:
Domnule ing.Mircea Costin Cocă, viceprimar cu atribuţii de primar, zilele trecute, mai precis în perioada 23-26 octombrie a.c., o delegaţie din oraşul francez Savigny-le-Temple (localitate înfrăţită cu Comarnicul) a făcut o vizită în urbea noastră. Oare, a câta să fie?…
Cu ce a venit nou, de data asta, delegaţia franceză din Savigny-le-Temple în oraşul Comarnic?

Răspuns:
În perioada 23-26 octombrie a.c. m-am implicat în activităţi derulate în cadrul Asociaţiei de Înfrăţire din localitatea noastră, când ne-a vizitat Comarnicul o delegaţie din Savigny-le-temple (oraş din Franţa înfrăţit cu oraşul nostru). Din delegaţia francezilor a făcut parte doamna Evelyne Lebault – preşedinta Savigny-Sans-Frontiere, alături de Tamara Costaş, Bernadette Boulay şi Aurelien Reault, discutând cu mine despre proiectele din 2016 care vor fi găzduite de către prietenii noştri francezi şi care are drept scop sensibilizarea societăţii civile din oraşele înfrăţite. În 2016 Savigny-le-Temple sărbătoreşte 30 de ani de înfrăţire, la acest eveniment participând oraşele înfrăţite din România, Suedia, Spania şi Mauritania, care vor participa la diverse activităţi derulate pe întreg parcursul anului 2016. Primul moment este prevăzut pentru luna aprilie 2016 şi va fi o întâlnire cu un apicultor, purtându-se discuţii despre speciile de albine din fiecare ţară, despre dispariţia unor specii, despre producerea mierii etc. În luna mai va fi o întâlnire cu pompierii din oraşele înfrăţite şi vor fi dezbateri pe tema acţiunii pompierilor civili şi militari. În luna iunie este prevăzută o altă întâlnire, prilej de sărbătoare, cu ocazia „La Fete de Saint-Jean” – sărbătoare franceză, dar şi alte evenimente culturale din acea perioadă cu oraşele înfrăţite. În lunile iulie şi august sunt prevăzute momente festive când vor participa tineri din oraşele înfrăţite, la întâlniri dansante. În octombrie, de Halloween, vor avea loc spectacole şi întâlniri pe tema legendelor, miturilor care au ca „scop” producerea unor sentimente de teamă, frică. Atunci gazdele vor oferi prietenilor din oraşele înfrăţite atât reţete tradiţionale, cât şi vizita la domeniul La Grange, unde vor putea fi apreciate grădinile de legume cu zarzavaturi din ţările participante la proiect. De asemenea, se doresc întâlniri cu artişti şi scriitori, relaţii de colaborare între cadrele didactice şi elevi de la şcoli şi licee. În această perioadă vor fi multe activităţi care implică actori locali din oraşele înfrăţite. În cadrul acestui proiect (şi nu numai) din oraşul nostru numeroase persoane implicate în proiecte vor avea prilejul să meargă în Franţa, să fie găzduiţi direct în familiile de acolo, putând astfel să participe şi să fie participanţi activi la activităţile desfăşurate. Este importantă implicarea tinerilor în teme precum dezvoltarea durabilă a problemelor cu puternic impact asupra mediului înconjurător şi găsirea de soluţii pentru ca generaţiile viitoare să se bucure de un mediu sănătos şi sigur. Ţin să menţionez că proiectul propus de partenerii francezi a fost discutat cu reprezentanţii administraţiei locale, respectiv primar şi viceprimar, cu reprezentanţii Asociaţiilor de Înfrăţire Comarnic, cu reprezentanţii de la Asociaţia Crescătorilor de Animale „Pleşuva”, cu cadrele responsabile de la Clubul Copiilor – „Martha Bibescu”, cât şi cu cele de la Liceul „Simion Stolnicu”. Este necesar să relansăm relaţiile dintre Comarnic şi Savigny-le-Temple şi locuitorii lor, iar eu, în calitate de primar şi de cetăţean implicat în societatea civilă şi în democraţia participativă, vreau să fac tot posibilul pentru a asigura continuarea relaţiilor de înfrăţire cu Savigny-le-Temple, motiv pentru care mă voi implica direct în proiectele viitoare.

You may also like...

Leave a Reply