MAREA PACE LOCALĂ

Curtea de Apel Ploiești
Dosar 379/42/2016/a1.2
Părți
Nume Calitate parte
Oprea Vlad Gheorghe Inculpat
Rădulescu Beatrice Eugenia Inculpat
Ședințe
21.07.2016
Soluția pe scurt:
Respinge, ca nefondate, cererile formulate de inculpaţii Oprea Vlad Gheorghe şi Rădulescu Beatrice Eugenia privind revocarea controlului judiciar. Respinge, ca nefondată, cererea formulată de inculpata Rădulescu Beatrice Eugenia privind modificarea obligaţiilor impuse în cadrul controlului judiciar. În baza disp. art. 208 cod procedură penală, admite în parte cererea formulată de inculpatul Oprea Vlad Gheorghe privind modificarea obligaţiilor impuse în cadrul controlului judiciar, în sensul că înlătură obligaţia impusă inculpatului de a nu lua contact de numiţii: Şuvaină Mihai Dan şi David Remus. 2. În baza art. 348 rap. la art.207 alin.7 şi art. 207 alin. 4 Cod procedură penală constată legalitatea şi temeinicia măsurii preventive a controlului judiciar al inculpaţilor: Oprea Vlad Gheorghe şi Rădulescu Beatrice Eugenia. În baza art.348 rap. la art.207 alin.7 şi art. 207 alin. 4 Cod procedură penală, menţine măsura preventivă a controlului judiciar pe durata de 60 de zile faţă de fiecare inculpat. Conform art. 207 alin. 7 Cod procedură penală, fixează termen pentru o nouă punere în discuţie a măsurii preventive a controlului judiciar al inculpaţilor la data de 13 septembrie 2016, ora 9,30, sala 4, cu citarea inculpaţilor, prin Biroul Supravegheri Judiciare Prahova (cu menţiunea restituirii dovezii de luare la cunoştinţă), încunoştinţarea avocaţilor aleşi ai celor doi inculpaţi şi a reprezentantului Ministerului Public. Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la comunicarea copiei minutei. Soluţionată şi pronunţată în Camera de consiliu astăzi, 21 iulie 2016, ora 15,00. La ora la care închei acest editorial, nu este cunoscută soluția contestației pe care au depus-o inculpații. Este posibil orice: poate controlul judiciar va fi ridicat, poate va fi menținut. Fapt este că ne aflăm la două luni după alegerile locale și Sinaia nu are primar decât pe hârtie. Situație care ar fi fost, desigur, evitată dacă sinăienii ar fi fost mai grijulii la vot. Dacă instanța va menține măsura controlului judiciar, cu interdicția impusă lui Oprea de a intra în primărie până la data de 13 septembrie și dacă la acea dată restricțiile vor fi ridicate, un calcul foarte simplu ne spune că din 48 de luni cât este mandatul legal al unui primar, 4 luni, adică ceva peste 8%, mandatul nu a putut fi onorat. Dacă în septembrie interdicția va fi prelungită, acest procent va crește. Sunt oare sinăienii mulțumiți de aceste evoluții, pe care noi le-am prevăzut și în legătură cu care am atras atenția în campania electorală?
Dacă însă interdicțiile impuse lui Oprea vor fi ridicate, primarul își va intra în pâine. Care va fi starea orașului nostru în acel moment? Din categoria „oraș fără primar”, Sinaia va trece în rândul localităților cu primar trimis în judecată pentru fapte de corupție. O fi bine? O fi rău? Cei care au votat un candidat aflat în vizorul DNA vor spune, probabil, că sunt mulțumiți. Festivalurile vor continua, panseluțele vor fi plantate mai departe, yesmenii vor cânta în continuare mărețele realizări, domnii consilieri PNL (dar poate și PSD, așa cum arată lucrurile) vor purta banderole albe semnificând dezacordul cu înfăptuirea actului de justiție în România mileniului III etc. Ceilalți vor spune că nu așa trebuie să stea lucrurile și vor emite judecăți acide cu privire la mentalitatea românilor. În acest timp, Sinaia va rămâne acolo unde a fost ținută de mai bine de 12 ani. Un orășel de munte cu un potențial uriaș, care nu se poate dezvolta pentru că așteptările oamenilor sunt foarte jos și ce care conduc administrația nu trec dincolo de asfalt și îngroparea unor cabluri. Dar mai e ceva. În cazul în care instanța va prelungi interdicția ca Oprea să poată intra în primărie, nu se poate ca sinăienii să nu observe că ar fi vorba despre o a șasea (cred că nu greșesc) tentativă eșuată a primarului inculpat de a scăpa de controlul judiciar. Ori asta ar fi o chestiune destul de dificil de explicat, pentru că există o vorbă de care nu putem să nu ținem seama: „când doi îți spun că ești beat, du-te și te culcă”. Greu de crezut că procurorii, apoi atâtea instanțe, au văzut necesar ca Oprea și Rădulescu să nu poată intra în primărie, în vreme ce ei ar fi cu desăvârșire curați. Dar, desigur, nici măcar această ipoteză nu poate fi exclusă. Partidele din Sinaia, într-o asemenea situație, ar trebui să cadă pe gânduri: oare ce e de făcut cu un primar care nu-și poate exercita mandatul? Având o uriașă responsabilitate față de alegători, partidele din orice oraș dintr-un stat european civilizat ar fi început demult o campanie febrilă de lămurire a populației și de promovare a unor noi candidați. La Sinaia nu am auzit să se întâmple ceva. Liberalii lasă să se scurgă zvonul că un probabil urmaș al lui Oprea ar putea fi doctorul Șuvaina și atât. Pesediștii, care, așa cum am arătat, au bătut din primul minut palma cu oamenii lui Oprea și l-au votat în unanimitate pe Bădăran pentru funcția de viceprimar, fără să aibă propriul lor candidat, stau cuminți și nu suflă un cuvânt. Până acum, ei ar fi trebuit să facă mișcări importante: să-și aleagă un nou lider local, să se reorganizeze, să demareze acțiuni publice, să pună în practică promisiunile cu care au încercat să câștige primăria – e vorba de transparență și comunicare eficientă. N-am auzit nimic de acest gen. Iată de ce nu pot să spun decât că nu văd nicio șansă pentru orașul nostru în viitorul apropiat. Oamenii sunt mulțumiți cu puținul care li se dă, partidul de la putere nu este deranjat de opoziție, opoziția este încremenită în proiect. O mare pace locală, pe care nimeni nu vrea s-o strice.

You may also like...

Leave a Reply