Uneori se mai întâmplă şi minuni! Dar…

… de data aceasta e greu de presupus că vom asista la aşa ceva. Oricum, la fel de dificil este pentru oricine să poată face o presupunere foarte apropiată de realitate referitor la modul în care se va desfăşura în oraşul nostru campania electorală pentru alegerile parlamentare care se apropie cu mare repeziciune. În ultimii (prea mulţi ) ani în care actuala putere locală a „domnit“ peste oraşul nostru şi cei ce o locuiesc ne-am lămurit cu vârf şi îndesat despre modul în care mai marii noştri înţeleg să se manifeste plenar în timpul campaniilor electorale tacticile folosite sunt în principiu aceleaşi, dar au fost cu dibăcie meşteşugite de-a lungul timpului astfel încât în ultima vreme au atins maximul de eficienţă. Demagogia a fost ridicată aproape la rang de artă, şi putem spune că asta într-adevăr se vede. După ce se vede, vă veţi întreba dacă sunteţi oarecum sceptici? Ei bine, se vede foarte clar din diferenţa flagrantă care apare între promisiunile electorale şi rezultatele concrete care se pot constata realmente în teren şi cu care politicienii locali ar putea să se mândrească atunci când cu o nonşalanţă plină de distincţie, îndrăznesc să ceară să fie aleşi pentru încă un mandat de către sinăienii cu drept de vot. Zâmbetele frumoase şi laudele necontenite din partea slugilor supuse au curs gârlă de fiecare dată când ne-am situat într-un moment electoral. Cel de-acum are o miză de maximă importanţă! Probabil de aceea se pare că zvonul apariţiei unei noi publicaţii locale de tip „lucios“ – care să ridice în slăvi puterea locală – îşi va face apariţia şi va împânzi în curând toată Sinaia.

You may also like...

Leave a Reply