Un miting contra naturii

Miercuri 18 ianuarie, cu exact o săptămână în urmă, în Sinaia a avut loc un miting de susținere a primarului Vlad Oprea. Un grup de persoane care ar fi încăput în două autocare, format în mare parte din bugetari plătiți de administrația locală, pensionari și beneficiari ai unor locuințe ANL, cărora li s-au adăugat, ca la orice miting, diverși indivizi care cred că se dă ceva, a plecat din fața primăriei, a mărșăluit până la rondul de la Aosta, s-a întors la primărie și apoi s-a spart. Probabil că dacă n-ar fi fost atât de frig, acțiunea ar fi durat ceva mai mult. În afară de această roire mai mult simbolică, au mai fost înregistrate câteva momente: discursuri – viceprimarul Bădăran, profesorul Grivescu, profesorul Soroceanu, un politician local din Azuga, Cătălin Țicu și un dans al manifestanților pe muzică de petrecere. Discursurile nu au comunicat nimic relevant. Spre exemplu, Țicu le-a reamintit celor prezenți că „din 2004 și până acum, primarul orașului a avut multe realizări” și că „Vlad Oprea este un lider de care Sinaia are nevoie”. Ca răspuns, oamenii au prins a striga: „vrem primaru’, vrem primaru’”. În continuare, manifestanții au primit pancarte cu texte de genul „Vrem primarul înapoi”, „Dreptate pentru sinăieni” sau „Fără presiuni, domule procuror Negulescu”, pe care le-au agitat în timp ce dansau pe muzică de petrecere. Cam asta a fost tot. De ajuns însă ca posturile de televiziune să preia imaginile și să le difuzeze sub titluri precum „Sinaia – miting pe ritmuri orientale”, care au făcut Perla Carpaților din nou de râsul țării. Se pun câteva întrebări. Prima: a fost acest miting spontan? Să fim serioși, oamenii au avut pancarte făcute profesional, undeva într-un atelier. În plus, se știa de cel puțin două săptămâni că se organizează această acțiune (cel puțin Ziar de Sinaia a anunțat, în ediția online, ce se pune la cale). Același Cătălin Țicu, omul cu discursul, scria pe contul lui de Facebook, pe 15 ianuarie: „Adunare publică în fața Primăriei Sinaia Miercuri 18 Ianuarie la ora 4 pm. Va invităm să participați pentru binele orașului nostru.” Același Țicu scria, pe 18 ianuarie: „Bună dimineața! Simt că astăzi va fi o zi mare pentru orașul nostru și că asta depinde de noi. Împreună suntem puternici.” Pentru ca, după ce mitingul a luat sfârșit, să posteze: „Bună seara! Vă mulţumesc din suflet tuturor celor care ați îndurat frigul de afară şi ați fost alături de noi pentru mitingul de susținere a primarului Oprea Vlad şi pentru a solicita instanței ridicarea interdicției de a-și desfășura activitatea. Sper din tot sufletul să se țină cont de solicitarea noastră altfel vom fi nevoiți să repetăm acest demers până se va vedea că sinăienii nu pot fi păcăliți şi până dreptatea va fi făcută.” Prin urmare este limpede că a fost vorba despre un miting pregătit din vreme. A doua întrebare: a fost mitingul autorizat? De presupus că da. E greu de crezut că organizatorii ar fi riscat să fie amendați și să ajungă în gura presei pentru lipsa autorizației. Cineva a solicitat autorizație și altcineva a eliberat-o. Aici apar două semne de întrebare. Cine anume a solicitat autorizația? O persoană fizică? Sau o persoană juridică? Ar trebui ca sinăienii să știe. Pentru că aici e vorba de transparență. De obicei, mitingurile sunt organizate de partide, asociații, fundații etc. Încă nu am auzit de o cerere depusă la o primărie de un domn Icsulescu pentru a organiza o acțiune de stradă. Al doilea semn de întrebare este: cine a semnat autorizația? Am putea presupune că e vorba de viceprimarul Bădăran. În acest caz, ar fi interesant de știut: a semnat de capul lui sau i-a cerut acordul lui Oprea? Mitingul putea să ia orice întorsătură, iar cel care l-a autorizat ar fi putut tras la răspundere de primar. Iar dacă ne gândim la faptul că nimeni nu mișcă nimic în PNL sau în primărie fără știrea edilului șef, este aproape cert că ideea mitingului a fost aprobată chiar de Oprea. Cu toate astea, primarul a intrat în direct la B1Tv, unde a spus că nu știa nimic, pentru că el a fost plecat la București și că mitingul i s-a arătat ca o surpriză plăcută. Să nu mori de râs? A mai spus Vlad Oprea că nu poate ieși pe stradă pentru că toată lumea îl întreabă când revine ca să continue proiectele începute, că toată activitatea instituției este blocată, că niciunul dintre proiectele europene pe care le-a început nu mai funcționează etc. Ideea generală pe care domnia-sa dorește să ne-o transmită este că proiectele europene se finanțează în funcție de persoana care conduce localitatea. Dacă, doamne ferește, un primar sub care au fost accesate, într-o anumită localitate, niște fonduri europene moare, s-a terminat, proiectul moare și el, iar Europa mai bifează o pierdere. Realitatea este cu totul alta, banii se acordă pentru proiect, nu pentru primar și cei care acordă fondurile nu sunt atât de tâmpiți încât să nu ia în calcul situațiile neprevăzute, cum ar fi de exemplu cea în care un primar este trimis în judecată și locul lui este luat de viceprimar. Dar la oamenii care dansează pe manele, agitând pancarte cu texte împotriva justiției, astfel de manipulări prind imediat. Ceea ce a reieșit cu claritate din textele scandate la miting, din discursuri și din declarațiile de la B1 ale lui Oprea, este că marele of al primarului este controlul judiciar. Din două în două luni, el merge în fața instaței, care ia o decizie pe această temă. Până acum, deciziile au fost pentru menținerea controlului. Ne putem aștepta, mă gândesc, ca la următorul termen, având în minte imaginea celor care dansau la Sinaia pe muzică de pahar, cerându-și primarul înapoi, instanța să realizeze ce eroare uriașă a săvârșit și să ridice controlul judiciar. Nu-i așa? Dar trecând peste toate dedesubturile, se cuvine să remarcăm un lucru: în vreme ce în toată țara oamenii ies la mitinguri împotriva celor care doresc să pună justiția cu botul pe labe, la Sinaia mitingiștii manipulați pro-Oprea scandează contra procurorilor și a judecătorilor. Un miting contra naturii. (Raul BAZ)

You may also like...

Leave a Reply