Brand-ul Sinaiei: un oraş mâhnit

Cine are curajul să privească realitatea sinăiană drept în ochi va rămâne, fără doar şi poate, cu un gust amar. Am ajuns să fim excluşi ca staţiune montană până şi din buletinele meteo ale unor posturi de televiziune nu foarte marcante. În ultima vreme trebuie să recunoaştem că astfel de probleme s-au acutizat vehement în oraşul nostru, deşi actuala putere locală ţine cu tot dinadinsul să dovedească contrariul prin binecunoscutele ei metode demagogice.  La cuvinte mari, la laude nejustificate nu ne întrece nimeni. Din nefericire în momentul de faţă prea mulţi sinăieni au ajuns să se limiteze la nişte standarde mult prea scăzute având în vedere totuşi posibilităţile reale pe care Sinaia le are fie şi dacă ne luăm pur şi simplu după renumele ce-l poartă. Evident, deschizând acest subiect, trebuie să facem referire la tot ceea ce ar trebui să însemne turism în localitatea noastră. Este un domeniu cheie. Acesta ar putea potenţa fără îndoială activitatea economică din oraşul nostru şi în acelaşi timp ar putea relansa Sinaia în plan social. Turism nu înseamnă neapărat schi sau folosirea unor obiecte care alunecă iute pe zăpadă. De-a lungul timpului Sinaia a fost vizitată de turişti pentru comorile ei naturale, pentru superba amplasare într-un mediu natural fascinant. Sinaia a însemnat linişte, a însemnat lux, a însemnat posibilităţi de relaxare, de odihnă de calitate, de tratament balnear de cea mai înaltă clasă. Sinaia n-a însemnat niciodată telegondole şi schiori gălăgioşi ca prim demers al unui oraş turistic. Din păcate, mai marii noştri se pare că nu au realizat şi nici nu vor parcă să-şi dea seama că Sinaia este cu totul altceva decât nişte hoteluri la capetele pârtiilor de schi. Are un potenţial uriaş neexploatat, pe care dacă l-ar pune în valoare ar ajunge una din staţiunile montane de top ale Europei. Chiar din lume.Concretizând. Ce posibilităţi are un turist care vine la noi nu doar să schieze? Cazinoul e aproape pe butuci. Cinematografe? Ni s-au promis vreo trei. Dar, după măreţul proiect de refacere a centrului, nu ne-am ales cu niciunul. Unde să se distreze oamenii care vin la Sinaia şi nu sunt absolut ahitiaţi după sporturile albe? Discoteci? Număraţi-le pe degete. Cluburi? Baruri scumpe? Or fi câteva, numai că nu te duci la munte să te înfunzi
într-o cârciumă. Teatru? Poate în localităţile învecinate. Concerte? Tot aşa. Avem în schimb un muzeu cu poze şi pietre, iar deasupra lui câteva camere de hotel de mare lux.

You may also like...

Leave a Reply