Falimentul unei mentalități

Călin MILOȘ
Membru al Consiliului Local Sinaia, ales pe listele ALDE

Comunismul ne-a lăsat mai multe ‘moșteniri’, din păcate şi un foarte păcătos mod de a gândi, marea masă de oameni așteaptă de la cei care conduc ‘ceva’, nefiind niciun mod prin care încercăm să ne implicăm în evoluția propriei condiții. Degeaba cred că v-aș spune că orașul nostru are un buget de opt milioane de euro și noi avem procese în care putem pierde în jur de patru milioane, c-am putea fi executați silit de ei…puțină insolvență dacă se întâmplă așa. Nu am dreptate că marea majoritate ați spune că nu e treaba voastră, că e treaba celor care conduc? Interesează pe cineva de calitatea managementului în orașul nostru, de modul dictatorial de conducere? Nu, este ceva ce comunității convine probabil, pentru că noi suntem prea deștepți să ne mai gândim și la soarta unui oraș. Acestea sunt câteva caracteristici ale generației care mereu așteaptă o viață mai bună de la alții, care este la un „nivel“ superior care nu-i permite să se murdărească cu problemele comunității, care în permanență găsește vinovați, alții decât ei desigur, cu alte cuvinte mentalitatea care te invită s-o manipulezi. Această mentalitate conduce direct la falimentul acestei țări, distruge direct viitorul copiilor noștri. Această mentalitate a permis ca toate resursele României să fie exploatate de alții (dacă aprindeți lumina, plătiți în Italia, gazul-Franța, benzina-Austria, etc.). În comunitatea noastră existau doar foarte multe terenuri valoroase după revoluție, desigur că s-a urmat același trend, s-au vândut terenurile pe 6,8,20 de dolari pe metrul pătrat, s-au facut „combinații“, moșteniri, concesiuni, investiții de doi lei, şi iată că am ajuns după douăzeci și șapte de ani să avem ca singură sursă de venit tot vânzarea terenurilor, atât poate administrația, numai că nu prea mai avem nici foarte multe terenuri, deci falimentul este imminent dacă nu identificăm alte surse de venit pentru bugetul local. Nu-i așa că voi cei care credeați că vă descurcați, că voi sunteți mai isteți și nu vă implicați, ați făcut credit la bancă să vă țineți copiii la școală? Ei nu fac credite să-și trimită copiii la școală în țările dezvoltate ale Europei. Nu-i așa că acest faliment este în primul rând falimentul vostru? Nu pot să nu vă spun și câteva impresii despre ultima ședință de consiliu. La fel, toate proiectele au un singur inițiator, nu se discută nimic înainte de a fi propus spre aprobare, aceeași consecință a mentalității despre care vă vorbeam. Normal că-mi sun colegii și le spun că nu mi se pare corect să trăim tot din vânzarea puținelor terenuri pe care le mai avem, să nu existe dezbateri înainte de a fi elaborată ordinea de zi, drept consecință eu urma să mă abțin în momentul votului, și în această ședință votul opoziției a avut cea mai mare greutate din ultimul an. Și colegii din „opoziție“ erau în asentimentul meu, deci puteam și noi să avem un cuvânt de spus în viitor.  Începe ședința, prima supravegheată de domnul Vlad Oprea de la alegeri până acum, se votează și…. stupoare, trei abțineri, eu, Papadopol, Iosifescu, uneori și Dimache, Niche și Poponete… Asta este, primarul în funcție este un foarte bun politician, strivește partidul de opoziție (partid care guvernează țara atenție). Nu vreau să trag concluzii, c-ar însemna că victoria este totală în condițiile astea, dar nici nu vă pot exprima dezamăgirea în cuvinte. Dacă voi v-ați implica, sunt convins că orice om care ar conduce și-ar folosi inteligența și priceperea mult mai mult în interesul orașului și cetățenilor decât al lui. Până atunci țin să vă anunț că PSD-ul a reușit marea performanță să obțină aprobarea întocmirii primului proiect de hotărâre…nu e o umilință cum nu am mai văzut colegi, e o maximă performanță…
Să auzim de bine.

You may also like...

Leave a Reply