Copiii au reprezentat cu succes oraşul Buşteni la Campionatul Mondial de Karate SKDUN din Ungaria!

Un articol de Adriana VÂJEU

Sportivii de la secţia de karate de la Clubul Sportiv ”Caraimanul Buşteni” au dat din nou dovada abnegaţiei şi talentului lor prin rezultatele deosebite pe care le-au obţinut de curând la o competiţie sportivă de profil. Este vorba despre Campionatul Mondial de Karate SKDUN, care s-a desfăşurat în perioada 4-8 octombrie 2017 în Eger, Ungaria. La această ediţie a Campionatului Mondial de Karate au participat aproximativ 900 de sportivi din 30 de țări, dintre care cinci sportivi de la Secția de Arte Marțiale din Buşteni, antrenaţi de sensei Dan Postolache. În cadrul competiției din acest an, Iosif Daria a obținut trei locuri I pe echipe și locul III la kumite. Demn de menționat este și faptul că sportiva este merituoasa ocupantă a locului I la Campionatul Mondial de Karate desfăşurat la Burgas (Bulgaria), a locului II la Campionatul European de Karate de la Nurenberg (Germania), în anul 2016, precum și a locului I la Campionatul European de Karate din Serbia – 2017.
De asemenea, Andrei Aroiu a avut prestaţii reuşite în probele de kata şi kumite individual, în urma cărora a obţinut două locuri doi, în timp ce pe locul al treilea la kumite s-a clasat sportivul Dan Ștefan Nectarie. Totodată, două locuri IV la kumite au fost ocupate de Grapă Maria și un loc IV de Aldea Sara. Și de această dată, partenerul sportivilor în cadrul Campionatului Mondial de Karate a fost Primăria Bușteni, care a asigurat susținerea financiară prin alocarea din bugetul local a sumelor necesare participării la această competiție.