Sinaia, orașul elitelor

ZIAR DE SINAIA este un ”spaţiu” de exprimare liberă, iar răspunderea pentru cele afirmate revine exclusiv autorilor în cauză. Redacţia şi colaboratorii nu îşi asumă responsabilităţi pentru punctele de vedere formulate de alţi contributori.

Călin MILOȘ
Membru al Consiliului Local Sinaia, ales pe listele ALDE

Sper că nu se va supăra domnul arhitect Dan Manea că m-am inspirat din cartea dumnealui la scrierea acestui articol. M-am săturat de “politica” de doi lei de la noi, am nevoie de altceva, mai ales în această săptămână. Pentru cine nu a citit-o, îi recomand cu căldură s-o facă, să studieze harta de la sfârșit, și să facă o plimbare pe jos prin orașul nostru. De ce am ales această temă? E simplu, mă tot gândesc care sunt reperele micii noastre comunități, ce oameni de valoare mai avem, ce oameni de valoare mai poate da orașul nostru și ce valori mai poate atrage, cum am putea defini un om “de valoare”. Pentru mine este destul de simplu, omul care impune respect prin felul lui de a fi, prin ce face, prin modul în care se comportă cu ceilalți oameni, prin modul în care trăiește prin ce a dat semenilor și după trecerea în neființă. Cine încearcă să se impună altfel decât prin puterea minții, pentru mine este doar un caracter mic, cu ambiții mult prea mari pentru posibilitățile sale. Cei care profită doar de slăbiciunile celor din jur, care-și fac un scop din a-și exploata semenii doar pentru propriile beneficii, cei care nu permit dezvoltarea celor de lângă ei, care le impun până și ce să gândească, din punctul meu de vedere ar trebui marginalizați de societate. Din păcate suntem departe de acea societate. În multe domenii am avut oameni de referință în oraș, de la familiile care au înființat această așezare, la marile personalități atrase de farmecul orașului nostru, oamenii care au format generațiile orașului nostru până la noi, Sinaia a arătat cu adevărat ca un oraș al elitelor. Ce facem noi, cum reușim să ducem mai departe această tradiție… aici cred că ne-am blocat în micimea noastră și a celor pe care i-am ales să ne conducă de mulți ani. La ultima ședință de consiliu am avut însă parte de o surpriză foarte plăcută, a existat un schimb de idei în contradictoriu în rândul majorității. Trei oameni și-au demonstrat caracterul și au încercat să-și impună propriile idei în ședință. Este un lucru îmbucurător ținând cont de modul dictatorial în care este condusă această majoritate. Felicitări doamnei Arieșanu, domnului Șuvaina și domnului Crețu pentru modul în care și-au susținut ideile, există o speranță reală cu o astfel de abordare a problemelor. Ar fi păcat să întrerupem o istorie pentru niște ambiții ale unor oameni mici, care vor să se impună cu forța în istoria orașului. Caracterele mici nu pot face lucruri mari, ele doar distrug și înlocuiesc valorile care le depășesc și pe care nu le înțeleg. Cu toții sper că ne dorim binele orașului și al locuitorilor. Cu toții ne mândrim cu istoria și frumusețea orașului nostru. Toți suntem mândri că suntem sinăieni, ar fi frumos să poată simți aceste sentimente și copiii noștri. Ne plângem că ne pleacă tinerii, dar nu facem nimic, ne plângem că nu avem valori, dar imediat cum se impune cineva prin inteligență și prin propriile idealuri, există mulți care îl trag în jos. Trebuie în primul rând să ne uităm la noi în oglindă și să luăm decizii, altele decât cele egoiste legate doar de confortul propriu. Probabil este singurul mod în care nu vom mai fi percepuți ca o țară de “descurcăreți”, adică de hoți inventive pe înțelesul tuturor. Pe termen lung nu ne ajută la nimic.

You may also like...

Leave a Reply