Bani pentru plimbări

ZIAR DE SINAIA este un ”spaţiu” de exprimare liberă, iar răspunderea pentru cele afirmate revine exclusiv autorilor în cauză. Redacţia şi colaboratorii nu îşi asumă responsabilităţi pentru punctele de vedere formulate de alţi contributori.

Nicolae IOSIFESCU
Fost membru al Consiliului Local Sinaia, ales pe listele PNL

Este evident că ne dorim cu toții bunăstare, un trai mai bun şi o viață mai liniştită. Toate acestea nu sunt posibile decât în contextul existent, aşa cum este el acum, cu bune şi cu rele. În urmă cu două decenii, Sinaia avea o activitate economică bazată în primul rând pe industrie, acum însă trebuie să fim realişti şi să constatăm că industria se îndreaptă spre un obştesc sfârşit, nedorit dar evident. Nu are rost să intrăm în cauzele acestui profilat deces, dar nu putem nici să uităm cum au făcut privatizări cei mai iubiți dintre pământenii acelor vremuri şi ce succese nemaiîntâlnite au obținut ei. Pentru că industrie nu mai are rost să sperăm că vom avea, nu ne mai rămâne decât turismul ca sursă de existență pentru majoritatea sinăienilor. Este adevărat că se mai poate mânca o pâine şi din ceva servicii, de regulă aservite turismului, însă cam puțini au loc pe acest segment de piață. Chiar dacă în turism Sinaia are o vechime semnificativă, este greu de spus că ne situăm în topul stațiunilor turistice, aşa cum ne place să credem. Concurența ultimilor ani ne face să credem că nu se poate trăi numai din tradiție, mai trebuie şi să atragem turiştii dacă vrem să treacă cineva pragul hotelurilor sau pensiunilor băştinaşilor. Cel mai uşor este să dăm vina mereu pe altcineva, de parcă alții ar trebui să aducă clienți patronilor ce stau şi aşteaptă, uneori cu brațele încrucişate, posibilii turişti dornici nevoie mare să lase banii în Sinaia. Rareori apar inițiative din zona privată, care nici măcar nu reuşesc să articuleze poziții comune majorității operatorilor. Investițiile publice realizate de autoritățile locale în ultimii ani, preponderent aferente domeniului schiabil şi conex acestuia, au readus interesul multor turişti spre Sinaia.  Cu toate acestea nu este de ajuns. Devine evident că oraşul nostru are nevoie de mai mult. Dacă vrem ca cifrele de afaceri din turism şi activități conexe să fie semnificative, pentru ca noi sinăienii să putem trăi măcar decent, este absolut necesar ca profesioniştii în marketing să promoveze, la nevoie chiar agresiv, Sinaia ca stațiune turistică. Dacă aşteptăm ca turiştii să ne roage să îi cazăm, eventual să ne mai dea şi ceva bacşiş cum se practica pe vremea lui „împuşcatu”, atunci va dura mult şi bine până când oraşul nostru va intra în rândul stațiunilor moderne, iar noi vom fi nevoiți să căutăm de muncă prin alte părți. Din nefericire, administrația publică în frunte cu realesul a decis să majoreze taxa de promovare turistică, crescând astfel – după spusele realesului – tariful de cazare cu cca 4%. Întrucât interesul primarului, acompaniat de majoritatea Consiliului Local, este numai să crească veniturile bugetare ca să aibă el ce „redistribui”, devine evident că nu există soluții viabile de revigorare a turismului.  În mod normal ar trebui ca cei care lucrează în turismul local, adică cei care plătesc taxa de promovare turistică, să decidă cum să fie cheltuiți cât mai eficient aceşti bani. Ei sunt de fapt specialiştii autorizați să găsească cele mai bune strategii de marketing turistic pentru Sinaia. Din nefericire, de cheltuirea acestor bani se ocupă atoateştiutorul ce a fost reales, iar rezultatele sunt plimbări pe la târguri unde numai promovarea Sinăii nu se face, în schimb se cheltuiesc banii cu care s-au majorat tarifele de cazare. Curat murdar, după cum ar spune veşnicul Caragiale, pierderea devenind dublă în această situație, pentru că cei din turism s-au trezit şi cu banii luați şi cu acțiunea aşa cum se vede. Atâta vreme cât la Primăria Sinaia banii publici vor fi cheltuiți doar ca să se plimbe unii şi să se umfle în pene atoateştiutorii, nu avem cum să progresăm în niciun domeniu, iar turismul nu va fi decât motivația realesului de a băga mâna în buzunarele turiştilor.

Să auzim numai de bine!

You may also like...

Leave a Reply