Gunoaiele

ZIAR DE SINAIA este un ”spaţiu” de exprimare liberă, iar răspunderea pentru cele afirmate revine exclusiv autorilor în cauză. Redacţia şi colaboratorii nu îşi asumă responsabilităţi pentru punctele de vedere formulate de alţi contributori.

Călin MILOȘ
Membru al Consiliului Local Sinaia, ales pe listele ALDE

Suntem plini de gunoaie, și la propriu și la figurat, în orașul nostru. De un an și ceva, de fiecare dată când am avut ocazia, am ridicat acceași problemă, cea a gunoaielor din oraș. Am văzut o campanie de strângere a gunoaielor de pe Valea Peleșului a unor voluntari, tot respectul meu, o campanie în oraș cu privire la aruncatul gunoiului, dar din păcate totul este insuficient. Avem restaurante care nu ar da câteva sute de lei pe lună firmelor de colectare a deșeurilor, avem hoteluri și firme de construcții și mulți turiști nesimțiți, toți generează deșeuri. Inclusiv de jumătate de an i-am spus domnului Primar că în fața casei dumnealui este o zona de pădure folosită pe post de coș de gunoi colectiv, nici măcar acolo nu s-au luat măsuri. Avem însă pe de altă parte un mega sistem integrat de supraveghere video şi un aparat al poliției locale supradimensionat, pe banii noștri desigur. Nu mai bine am lua totuși în serios propunerea mea de a suplimenta numărul de camere video în zonele sensibile ale orașului, astfel încât să putem să ne apărăm de nesimțiți? Nu putem să verificăm totuși și firmele generatoare de deșeuri? Am putea, destul de ușor, dar parcă nu se vrea. Ca să vă explic pe scurt cum stă treaba cu camerele video despre care vorbesc. Toate drumurile forestiere de pe raza orașului nostru sunt locurile cele mai frecventate de cei care aruncă gunoaie ca nesimțiții. O cameră montată la fiecare intrare și ieșire de pe acestea poate trimite un mesaj pe un telefon mobil, să spunem la poliția locală, în momentul când cineva trece prin dreptul ei. Nu trebuie să se urmărească în permanență, doar când se activează. Acestea pot fi legate foarte ușor la rețeaua orașului. Costul investiției este insignifiant. Un alt drum “al gunoaielor” este Calea Codrului, între Taverna Sârbului și Calea Moroieni, cu două bariere, una la intrare pe drum și una la ieșire…. Este banal să punem două camera video, dacă se vrea. Un alt focar de infecție este chiar bulevardul Ferdinand I, cum spuneam lângă casa domnului Primar, chiar în dreptul parcării amenajate. Din câte știu acolo chiar este cineva care încasează taxa pe parcare… Un alt loc este Calea Brașovului, cel mai rău în dreptul sediului poliției DN1 și în dreptul gării… Acestea sunt locurile care pot fi supravegheate extrem de ușor, iar cei prinși pot fi amendați direct proporțional cu nesimțirea lor. Ne-ar mai rămâne muntele, inclusiv drumul care duce la Cota 1400, cel mai greu de controlat din păcate. Aici numai cu un parteneriat cu Jandarmeria și Parcul Natural Bucegi se poate face ceva. Dar cu siguranță se poate face, dacă se vrea. Un astfel de parteneriat ne-ar ajuta destul de mult pe toți cei care ne iubim orașul. Se poate gândi un proiect împreună, am putea stabili niște trasee pe care să se facă o supraveghere, să se aplice niște amenzi foarte mari la început, pentru că oamenii nu se civilizează cu vorba bună, ci cu aplicarea unei legi. Să nu credeți că cei din occident s-au civilizat altfel, au avut moduri de pedepsire dintre cele mai brutale în istorie, doar așa se poate ajunge într-un final la conștiința omului. Să nu mai vorbesc chiar de cetățenii orașului care aruncă gunoaie oriunde. Nu știu de ce oamenii nu înțeleg și nu văd întreg orașul ca pe o curte comună, a tuturor. Toți își curăță curțile și aruncă deșeurile pe unde apucă… E ca și cum ai face curat în bucătărie și ai pune gunoiul în hol… Este foarte bună Campania Verde Crud, dar trebuie neapărat lucrat și la conștiința și bunul simț al oamenilor, cum? Simplu, cu legea aplicată tuturor, nu acea lege a prieteniei, în care poliția locală este instrument de urmărire și pedepsire a “dușmanilor”!

You may also like...

Leave a Reply