ŞAHIŞTII DIN COMARNIC AU CÂŞTIGAT TURNEUL DE LA SAVIGNY!

Un articol de Cristian Moacă

După 24 de ani de comunism, în anul 1990, într-un moment favorabil dezvoltării relaţiilor externe, oraşul Comarnic s-a înfrăţit cu oraşul Savigny-le-Temple din departamentul Seine et Marne, Franţa. Domnul Paul Desphelipon a ales oraşul nostru în vederea stabilirii unor legături durabile, trainice, de suflet. În 1991, 24 de entuziaşti au fondat Asociaţia de Înfrăţire Comarnic (AIC). Întreţinerea relaţiilor de înfrăţire în domeniile social, economic, cultural, sportiv, turistic şi familial a constituit un element de continuitate, de referinţă, un crez permanent. Arc peste timp, aprilie 2018. Locaţie gazdă: Savigny-le-Temple. Turneu de şah.
Participanţi: şahişti din Suedia, Spania, Franţa şi ROMÂNIA. Doamna Angela Năsulea, director al Clubului Copiilor “Martha Bibescu”, a făcut posibilă reprezentarea Comarnicului la acest turneu. Echipa orașului nostru, constituită din 6 jucători, a evoluat excelent. Turneul a fost câştigat de Cătălina Popa, un copil deosebit, talent nativ de excepţie. Gazdele ne-au copleşit cu laude: “Delegaţia română a ridicat nivelul concursului!” Privim cu optimism în 2019, an în care turneul de şah dorim să aibă loc la Comarnic.

  

You may also like...

Leave a Reply