Proiectele pe termen mediu

ZIAR DE SINAIA este un ”spaţiu” de exprimare liberă, iar răspunderea pentru cele afirmate revine exclusiv autorilor în cauză. Redacţia şi colaboratorii nu îşi asumă responsabilităţi pentru punctele de vedere formulate de alţi contributori.

Călin MILOŞ

Membru al Consiliului Local Sinaia, ales pe listele ALDE

Primul meu gând când am zis că voi candida pentru un loc de consilier, a fost implicarea în proiectele de dezvoltare a oraşului. Desigur, ce am crezut eu că va fi nu a coincis deloc cu realitatea. În Sinaia nu au existat şi nu există proiecte de dezvoltare. Sunt, desigur, aşa cum am spus, proiecte accesate pe fonduri, avem un centru reabilitat, dar mergem cam cum ne duce valul, nu după o strategie predefinită. Nu avem de exemplu un plan de dezvoltare urbanistică a oraşului, o strategie, nu am avut niciodată, în schimb a fost o goană şi o întrecere în a “prădui” cât mai multe terenuri în aceşti 28 de ani. S-a construit mult, s-a dezvoltat infrastructura hotelieră, fără a avea însă şi o strategie de colectare a taxelor, de a crea cadrul necesar pentru respectarea legii (să vă reamintesc, parcările pentru pensiuni au fost opţionale pentru “prieteni”, pentru restul legea s-a aplicat la sânge), de formare profesională pentru acest domeniu (parteneriate cu hotelurile etc.), şi, cel mai important, cu ce să susţinem această infrastructură hotelieră. Nu e în regulă să cârpim acum şi să încercăm să mai amenajăm ba o pârtie, ba o gondolă, şi ce o fi o fi. Aceste lucru trebuiau gândite de la început, e ca şi cum am construi o casă şi la sfârşit ne-am apuca de fundaţie… Nu iese ce trebuie, va fi o permanentă cârpeală tipic românească. Sinaia există pe harta turistică a lumii doar datorită Peleşului şi implicit Casei Regale. Fără Peleş şi Casa Reală, acest oraş al nostru nu ar avea nici jumătate din numărul turiştilor pe care-i are acum. Ce am făcut noi să ajutăm? Am blocat accesul către Castel. Drumul din Bulevardul Ferdinand către Castel este în proprietatea oraşului. A fost reparat extrem de prost şi apoi închis… S-au făcut şi lucruri bune în oraş, dar şi unele… de toată jena. Cel mai important este să ne trezim acum în ultimul ceas şi să începem să facem o strategie pentru oraş, şi pentru sinăieni. Încă putem, încă nu este prea târziu, dar este necesară implicarea tuturor. Ar trebui să mai estompăm mentalitatea asta păguboasă pe care o avem, de a fi slugi pe la partide, doar s-o lipi de noi vreo funcţie sau vreo afacere cu muncă puţină. Această atitudine de slugi nu ne va ajuta cu nimic pe viitor, trebuie să depindem cât mai mult de noi înşine, după ce reuşim această “performanţă” va trebui să ne ajutăm unii pe alţii, nu să încercăm să ne încurcăm, şi viaţa tuturor va fi mult mai uşoară. Altfel, nu avem cum să rupem acest cerc vicios care s-a creat în întreaga ţară, şi anume, majoritatea să depindă de mila unui baron local, a cărui avere creşte exponenţial cu nivelul nostru de sărăcie. Aşa cum am spus mereu, oraşul nostru este la mulţi ani depărtare de vecinii noştri, dar asta nu trebuie să fie suficient, nu trebuie să ne mulţumească, pentru că toată această dezvoltare a oraşului trebuie să fie resimţită direct de cetăţenii acestui oraş. Avem şi noi foarte mulţi oameni ai partidelor “captivi”, care nu pot gândi singuri, ci doar prin intermediul partidului, a căror existenţă în oraş depinde de unele partide, un lucru extrem de grav din punctul meu de vedere. Avem, de asemenea, şi două mari aglomerări de votanţi care nu resimt deloc dezvoltarea oraşului nostru până acum, locuitorii celor două mari cartiere periferice ale oraşului. Aici voturile sunt cel mai uşor de câştigat, câteva excursii anuale din banii oraşului pentru bătrâni, nişte călătorii gratis pe transportul local, un zâmbet frumos şi gata, s-au strâns 1-2 mii de voturi… Nu este suficient, şi acest lucru se vede, în ultimii opt ani, unul dintre cartiere s-a depopulat, majoritatea tinerilor a plecat şi nu se va mai întoarce vreodată. E păcat, şi noi toţi suntem direct răspunzători, nu doar un primar, city manager etc, noi toţi care acceptăm resemnaţi…

You may also like...

Leave a Reply