MINCIUNA SE IMPUNE PRIN PERFIDIE, FORŢĂ SAU TEROARE ŞI, DE FIECARE DATĂ, CU MULTĂ, MULTĂ GĂLĂGIE…

După o zbatere sisifică de ani şi ani, am ajuns la o concluzie destul de tristă: sinăienii se împart în două categorii. Pe de o parte sunt cei care susţin haosul instalat în oraşul nostru datorită avantajelor pe care le au din acest sistem al dezordinii şi iresponsabilităţii şi de cealaltă parte sunt cei care se lasă păcăliţi de discursurile sforăitoare ale unor non-valori ridicate la nivel de modele, de nişte mincinoşi care îşi „îmbracă” minciunile cu cel mai fin strat de aur care se poate inventa, de vânzători de iluzii. În mod normal, ar trebui să mai existe o a treia categorie, a oamenilor demni şi oneşti, cei pentru care sistemul de valori nu se schimbă de la o zi la alta, în funcţie de manipulările „gânditorilor” politici ai momentului. Aceşti oameni ar trebui să fie cel mai mare coşmar pentru cei din prima categorie şi speranţa pentru cei din a doua… pentru că, în mod evident, ai ar fi singurii posesori ai adevărului despre comunitatea noastră… Din păcate, această a treia categorie se disipă pe zi ce trece tot mai mult, toţi oamenii migrează către primele două într-un ritm care pe noi ne sperie de-a dreptul… Ar fi interesant ca fiecare dintre noi să se gândească foarte, foarte bine din ce categorie face parte… să vadă care este adevărul şi simpla conştientizare ar însemna un progres pentru că dacă ar fi să vorbim în aforisme, adevărul este cel mai important lucru din viaţa noastră şi minciuna este cel mai mare duşman al nostru. Din păcate, la Sinaia, adevărul este dorit de toţi, dar este cunoscut de foarte puţini. Profitorii haosului instaurat la Sinaia se laudă cu adevărul lor şi încearcă, prin orice mijloace, să şi-l impună. Din păcate, acolo unde adevărul „emanat” de un grup restrâns de politicieni diferă foarte tare de realitate, nu există dreptate. Şi, în general, tot ceea ce se întâmplă în viaţa noastră şi a comunităţii are legătură cu lupta dintre adevăr şi minciună. Acolo unde există adevăr, există dreptate. Unde există dreptate, există tratament egal între oameni. Adevărul, dreptatea şi tratamentul egal între oameni înseamnă democraţie. Unii vorbesc despre democraţie şi se declară în gura mare democraţi, însă toată viaţa lor este numai o minciună, minciună pe care o servesc celorlalţi pe post de adevăr. Neştiinţa sau interesele îi fac pe mulţi să lupte din răsputeri pentru impunerea adevărului lor, care seamănă extraordinar de bine cu o mare minciună. Minciuna se impune prin perfidie, forţă sau teroare şi, de fiecare dată cu multă, multă gălăgie. Capul plecat şi complicitatea care-i stăpâneşte pe ceilalţi, copleşitor de mulţi, dau forţă minciunii în faţa adevărului. Vreţi să vedeţi situaţia exactă din Sinaia? Întrebaţi-vă dacă oamenii sunt egali în ochii politicienilor de astăzi. Suntem toţi trataţi egal? Nici pe departe…. În momentul acesta, adevărul lor este unul mincinos, dacă ne este permis să ne exprimăm aşa. În Sinaia nu există dreptate, nu există adevăr. Totul este ghidonat de o lege cumplită a nepotismelor şi a avantajelor de grup. Acesta este adevărul!

You may also like...

Leave a Reply