Referendum la Sinaia

Călin MILOŞ

Membru al Consiliului Local Sinaia, ales pe listele ALDE

ZIAR DE SINAIA este un ”spaţiu” de exprimare liberă, iar răspunderea pentru cele afirmate revine exclusiv autorilor în cauză. Redacţia şi colaboratorii nu îşi asumă responsabilităţi pentru punctele de vedere formulate de alţi contributori.

Nu sunt mulţi care ştiu probabil, dar, în Sinaia, la nivelul Consiliului Local, avem o comisie a cărei principală activitate este cea de sprijinire a minorităţilor, inclusiv a minorităţilor sexuale. Zilele trecute, într-una din puţinele zile în care mă mai uit pe canalele de ştiri, văzând toată această nebunie pe care a creat-o acest referendum, nu puteam să mă abţin, râdeam singur, şi sunt sigur că veţi râde şi voi după ce veţi afla. Pentru a pedepsi, sau probabil umili, consilierii din partea P.S.D., conducătorii oraşului nostru au înfiinţat Comisia minorităţilor etnice, sexuale, apărarea drepturilor şi libertăţilor cetăţeneşti, comisie compusă exclusiv din consilieri P.S.D.. Cum suntem un oraş mic, pot spune că am mulţi prieteni ţigani, unguri, eu însumi fiind o parte croat, nu cred că am avea o problemă cu minorităţile etnice, problemă care să impună formarea unei comisii speciale. Vă daţi seama ce paradox avem acum, în monotonul nostru oraş? Oare ce vor vota consilierii P.S.D. din această comisie la referendum, că nu prea cred că nu sunt susţinători ai familiei tradiţionale? Dar oare cum vor vota acei oameni din conducerea oraşului care au gândit înfiinţarea acestei comisii, de ce oare au înfiinţat-o, dacă nu atacă acum acest referendum? Îşi doresc oare să se legalizeze căsătoriile gay, sau ei sunt aprigi susţinători ai familiei tradiţionale?   Uite cum m-am umplut de probleme, altele decât cele pe care le aveam, nici nu ştiu cum voi mai putea dormi la noapte acum…Cam atât cu satira, dacă tot avem un referendum, voi spune şi eu câteva vorbe serioase despre el. Din argumentele celor care sunt împotriva am reţinut că: în Constituţie nu sunt definiţi soţii ca fiind bărbat şi femeie, însă sunt definiţi clar în Codul Civil, nu există livret de căsătorie între doi bărbaţi sau două femei. Această modificare în Constituţie costă câteva zeci de milioane de euro. Biserica nu oficializează şi nici nu va oficializa o căsătorie între persoane de acelaşi sex. Ar fi mai indicat un referendum pentru spitale, autostrăzi, decât această mică modificare în Constituţie. Acestea sunt o parte dintre argumentele celor care nu vor acest referendum. De partea celor care susţin acest referendum, din păcate, nu am auzit nişte argumente coerente, care să mobilizeze lumea să voteze la referendum. Unul dintre ele, şi cel mai mediatizat, este faptul că nu este normal să permitem ca homosexualii să înfieze copii. Nici eu nu cred că este normal ca un copil să aibă două mame sau doi taţi, dar pentru asta nu este suficient acest referendum, sau ca să spun mai direct, susţinerea acestui referendum având ca principală idee adoptarea copiilor de către persoane gay, este falsă, limitată, etc. De ce spun asta? Este foarte simplu, să presupunem că avem un cuplu gay care vrea să înfieze un copil. Nu se vor duce mândri de mână la orfelinat să spună că vor să înfieze un copil. Este suficient să depună actele unul dintre ei, să dea o şpagă şi acela va fi părinte pentru copil, nimeni nu-l întreabă dacă este heterosexual sau homosexual, sunt alte criterii… Eu personal sunt creştin ortodox. Eu îmi doresc din tot sufletul să avem cât mai multe familii formate din bărbaţi şi femei care se înţeleg, care au un nivel de trai cât mai bun, care să-şi permită să crească ÎMPREUNĂ cât mai bine copiii pe care îi fac. Sincer sunt sătul şi de farisei, impostori şi ipocriţi. Un copil care va creşte într-o familie cu probleme, şi acel copil va avea probleme. Un copil care creşte într-o familie de beţivi, acel copil va avea cu siguranţă sechele. Un copil care va creşte într-o familie de homosexuali, cu siguranţă va avea sechele. Un copil care creşte într-o familie care se desparte, acel copil va avea sechele. Un copil care creşte văzând certuri, violenţe, acel copil va rămâne marcat. Un copil care creşte văzând cum partenerii se înşeală unul pe altul şi se umilesc, acel copil va avea cu siguranţă probleme. Cred că am fost suficient de clar ca să fiu înţeles. Este foarte bine că vrem să fim tradiţionali, normali, dar avem multe de făcut, nu este suficient numai această delimitare care se creează prin referendum. Acum o să vă spun şi de ce aş vota eu pentru referendum. Eu, aşa cum am spus, sunt creştin, nu fac parte din categoria oamenilor care cred ca Liberul Arbitru înseamnă Dumnezeu, cred că există ceva infinit superior mie. Eu tolerez toate categoriile de oameni, inclusiv pe homosexuali, nu stau eu să judec viaţa oamenilor, nu ar fi drept şi nici normal să fac asta. Pe lângă faptul că o să-mi învăţ copiii că trebuie să-şi respecte partenerii, că trebuie să facă sacrificii când acceptă să se căsătorească, cam ce-ar însemna o familie ideală spre care să tindă şi cam cât trebuie să muncească pentru asta, în acelaşi timp vreau ca ei să trăiască într-o societate în care normalul pentru o familie să fie un bărbat şi o femeie care se completează pentru toată viaţa, care se respectă şi care au acelaşi drum în viaţă. Nici eu nu vreau să nu mai ştim care ne sunt valorile şi spre ce trebuie să tindem, da, clar vreau ca heterosexualitatea să fie normalitate. Se întâmplă ca unii oameni să fie homosexuali, nu e o vină, nu avem voie să-i desconsiderăm şi să le luăm dreptul lor de a fi şi ei oameni, dar normalitatea trebuie să fie însă foarte clar definită şi asumată de toţi care ne dorim asta. Şi cum peste tot minoritatea respectă majoritatea, aşa mi-aş dori să se întâmple şi la noi. Săptămâna viitoare voi face un articol şi despre rolul Bisericii în viaţa unei comunităţi. Preoţii noştri au dat şi fac mult prea puţin pentru comunitatea noastră.

You may also like...

Leave a Reply